Karl Marius Aksum kåret til årets unge trener

Norsk Fotballtrenerforening har kåret Karl Marius Aksum (35) – nylig forfremmet fra assistenttrener for Mjällby AIF i Allsvenskan – som årets unge trener i 2025. Aksum har vært sterkt delaktig i at bittelille Mjällby tok et sensasjonelt gull i Allsvenskan.

PRISVINNER: Karl Marius Aksum er kåret som Årets unge trener 2025 av Norsk Fotballtrenerforening. Foto: Ivar Thoresen/Fotballtreneren

Her er juryens begrunnelse for kåringen:

Karl Marius Aksum har som én av to assistenttrenere i Mjällby bidratt til en historisk bragd i svensk toppfotball i 2025. 

I sitt andre år i jobben har Aksum virkelig satt preg på klubben – og måten de spiller på. Mjällby vant et suverent – og svært overraskende – ligagull, med ny poengrekord for Allsvenskan, og rekordmange scorede mål. I kamp mot langt større og mer meritterte klubber gikk klubben gjennom sesongen med bare ett tap.

85 søkere meldte sin interesse da Mjällby for to år siden lyste ut stillingen som assistenttrener. Karl Marius danket ut alle, og fikk sin første ordentlige trenerjobb i seniorfotballen. 
  – Han blåste oss av stolene. Det var sinnssjukt bra og han var brutalt ærlig, har klubbsjef Jacob Lennartsson sagt om presentasjonen Aksum holdt i jobbintervjuet.
  – Et klokkerent valg for meg, sa hovedtrener Anders Torstensson etterpå.
  Slik avanserte han lynraskt fra G19-trener i Odd til assistenttrener i Allsvenskan.

Til grunn for suksessen ligger blant annet en doktorgrad i visuell persepsjon. Og ikke minst hans egen «fotball-bibel» – levende og dynamisk dokument på nærmere 500 sider med hans tanker og ideer om hvordan fotball skal trenes og spilles i hans verden. En beskrivelse av hans spillmodell, som inkluderer alt – fra treningsmetodikk, formasjoner, spillestill, pedagogikk, kultur, formasjoner og system, ledelse ledelse. Det handler om høyt press vs. lavt press, om soneforsvar vs. mann-mann eller om mye ballbestittelse vs. det å ha ballen lite.

Aksum forfekter et økologisk treningsdesign, som er spillsentrert. Gjerne 11v11, og etter inspirasjon fra Marcelo Bielsa spilles det «Murderball» ukentlig på Mjällbys treninger. 
  – Effekten av det er god. Målinger viser at vi får en intensitet på 130-140% sammenlignet med en vanlig kampbelastning, forteller Karl Marius Aksum.

Etter årets gullsesong er han allerede i gang som Mjällbys nye hovedtrener. 

Tildeling av prisen: 

Prisen som «Årets unge trener 2025» ble delt ut under det 35. Cupfinaleseminaret på Meet Ullevaal fredag 5. desember 2025. Aksum var ikke selv til stede, og vil få prisen overrakt ved en senere anledning. Han mottar diplom og et reisegavekort fra Thon Hotels.

I NFTs statutter for tildelingen av prisen heter det:
  «Prisen «Årets unge trener» tildeles enkeltpersoner som på en meget fortjenestefull måte gjennom sitt trenervirke har bidratt til å utvikle lag og/eller enkeltspillere i norsk fotball.

  • Årets unge trener skal være under 35 år.
  • Årets unge trener må være medlem av Norsk Fotballtrenerforening.
  • Årets unge trener tildeles diplom og et reisestipend.

  Beslutning om tildeling treffes i NFTs styre, etter at saken har vært forberedt og behandlet fortrolig. En egen vurderingsgruppe foreslår tildeling overfor styret.»