Mjällby og Karl Marius vant Allsvenskan

Med 2-0-seier over IFK Göteborg på bortebane sikret Mjällby seg mandag kveld et historisk og smått sensasjonelt gull i Allsvenskan. Med tre serierunder igjen kan ingen ta igjen laget fra Listerlandet i Blekinge på Sveriges sydspiss. Der er navnet til den norske assistenten Karl Marius Aksum på alles lepper.  Han får en stor del av æren for lille Mjällbys oppsiktsvekkende utvikling.

HISTORISK GULL: Mjällby feiret vilt, etter borteseieren over IFK Göteborg mandag kveld – og dermed klubbens første seriemesterskap i Allsvenskan. Foto: NTB

Fotballtreneren besøkte Karl Marius Aksum og Mjällby allerede i mai – da klubben var tidlig i det som har blitt en suksess-sesong uten sidestykke.
  – Jeg er overrasket over at vi leder Allsvenskan, men ikke over at vi presterer så bra, sa hovedtrener Anders Torstensson til Fotballtreneren da. 
  Samtidig var han raus med ros til sin norske assistent.
  – Karl Marius har levert eksakt det vi ville han skulle bidra med. Framfor alt med tydelighet, sa Torstensson og beskrev nordmannen – som kom til Mjällby og sin første «skikkelige» trenerjobb på seniornivå fra Skien, der han var G19-trener i Odd – som den siste biten i puslespillet, som har bidratt til å utvikle angrepsspillet akkurat slik klubben ønsket. Han har bygd et offensivt spill basert på rundt 30 prinsipper med underprinsipper.

Nå i høst stilte Karl Marius Aksum også opp i en episode av Podkasten Fotballtreneren, der Anders Jernæs Johansson møter Mjällby-assistenten for å snakke om metodikk og pedagogikk i ungdomsfotballen.