Skrevet av Ivar Thoresen
18. mai 2025
Gode forberedelser og mye aktivitet er nøkkelord når en idealøkt i barnefotballen skal settes opp. På tiim presenterer to erfarne trenere i barne- og ungdomsfotballen hvordan en morsom og utviklende barnefotballøkt kan se ut.
Mangeårig Telenor Xtra ansvarlig i Fjellhamar Fotball; Gudbrand Ensrud, og en med minst like lang fartstid som akademi ansvarlig og trener, nå fagansvarlig for barnefotballen i NFF Akershus; Knut Erik Johansen, fikk i oppdrag å gjennomføre en ideell treningsøkt for barn med temaet «Komme til avslutning – score mål».
Her er noen av deres viktigste tips med tanke på planlegging av treningene:
– Å være godt forberedt er avgjørende for hvordan økta gjennomføres. Skal vi få mest mulig aktivitet, og minst mulig «dødtid», må vi planlegge alt fra tema, valg av øvelser og gruppeinndeling, skriver de.